Aille DanışmanlığıHizmetlerimiz

Aile Danışmanlığı

Toplumun en küçük yapı taşı olan ailelerin, mutlu aileler mutlu toplumları oluşturur düşüncesinden hareketle, hayatlarını kolaylaştırmak, yaşamla mücadele etme güçlerini arttırmak, sorunlarla baş edebilme kapasitelerini güçlendirmek; var olan kaygı ve endişelerini azaltıp iletişimlerini pekiştirmek aile danışmanlığının öncelikli hedefidir.

Çift terapisinin amacı, çiftlerin var olan çeşitli sorunlarını açıklığa kavuşturabilmektir. Kişilerin kök aile dediğimiz, kendi ailelerinden kaynaklı sorunların,  geniş ailelerde bireylerin ailelerinden bir kısmının ya da tamamının çift ilişkisine müdahaleleri gibi problemlerin çözülmesi hedeflenmektedir. 

Özellikle ülkemizde, evliliklerde kök aile çatışmalarına sık rastlamaktayız. Ek olarak kıskançlık, ihanet, ekonomik güçlükler, cinsel yaşam, öfke patlamaları, karşılıklı güvenle ilgili problemler masaya yatırılarak her iki tarafın da lehine sonuçlanacak şekilde çalışılır. 

Söz konusu çift ilişkisi olduğunda, yaşamdaki farklı roller (iş hayatı, anne baba olmak, sosyal çevredeki konumumuz) birbiriyle çakışabilir. Özellikle yoğun ve zorlu geçen, hayatın büyük bir alanını kaplayan iş yaşamındaki sıkıntıların, ev ve aile hayatına, ilişkilere yansıması kaçınılmazdır.

Aile bireylerinin sorumluklarının bilincinde olmaması, çatışmalı iletişim, değerlere gösterilmeyen saygı, aile fertleri tarafından hissedilmeyen sevgi, açık ve şeffaf şekilde dile getirilmeyen düşünce ve istekler, aile üyeleri arasındaki duvarları kalınlaştırmakta, her geçen gün sorunları daha çözümsüz hale getirebilmektedir.

Çiftler, beraber olmaya başladıkları andan itibaren, birbirlerinden farklı aile yapılarını, hayat görüşlerini, bakış açılarını ilişki örüntülerini heybelerinde ilişkiye getirirler. Dolayısıyla ortak müştereklerde anlaşmak zorlaşabilir. 

Çift danışmanlığı, farklılıkların aynılığında buluşabilmeyi olanaklı kılar. Aile ve çift danışmanı, her bireyin ve elbette ailenin kendi biricikliğine saygı duyarak, her ilişkiyi kendi aile sistemi içinde ele alır. Sisteme tüm aile bireylerini dahil ederek bütüncül bir bakış açısı benimser. 

Aile terapisi, çiftle beraber çalışmaya imkan verdiği gibi, sadece bireysel danışmanlıkla da aile içi sorunlara panzehir olabilir. Çiftlerin birbirlerine ve olaylara karşı verdikleri tepkileri kontrol edebilmelerini sağlar, davranışları üzerinde farkındalık sağlamasına, öfke kontrolüne, hayat içindeki yaşam döngüsü olaylarıyla başa çıkıp hayatlarını yeniden yapılandırmasına yardımcı olur. Danışman gerektiğinde psikoeğitim vererek kişileri bilinçlendirir, anlatımları ile olaylara nesnel ve tarafsız bakış açısıyla müdahil olur. Sevgi ile doğru iletişimi birleştirmelerinde destekleyici bir rol oynar. Duygu odaklı bir yaklaşımla objektif ve adil çözümler sunulur. Zaman zaman ödevler ve uygulamalar, nefes egzersizleri verilir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu