Evlilik Öncesi DanışmanlığıHizmetlerimiz

Evlilik Öncesi Danışmanlığı

Evlilik, sadece kişilerin değil kişilerin ailelerinin de adapte olması gereken yeni bir durumdur. Çiftlerin aynı evde yaşamaya başlaması, kök ailelerin de yokluğa alışması bazen zaman alabilir ve beraberinde yeni sorunları getirebilir. Aynı zamanda, yurt dışında da çokça örneği olan, evlilik öncesi danışmanlık aile olma yolunda ilerlerken, çiftlerin var olan sorunlarını halletmiş olarak yeni bir yaşantıya adım atmalarına olanak tanır.

Son yıllarda tüm dünyada artan boşanma oranları, yeni bir danışmanlık şeklini, evlilik öncesi danışmanlığı, gündeme getirmiştir. Yurt dışında çokça örneği bulunan bu danışmanlık türü, ülkemizde de yavaş yavaş yaygınlaşmaya başlamıştır. 

Yapılan araştırmalar, evlenmeden önce psikolojik destek ve danışmanlık alan kişilerin boşanma oranlarında anlamlı bir düşüş sağlandığını, çift terapilerinin sorunların çözümünde önemli bir rol oynadığını gözler önüne sermiştir. Çiftler evlenmeden önce, evlilikte karşılarına çıkacak problemlerle baş etmek, iletişimi güçlendirmek, evlilik doyumunu arttırmak, beklentilerin ve gereksinimlerin farkında olmak amacıyla evlilik öncesi danışmanlığıma başvurmaktadır. 

Evlilik öncesi danışmanlık, çiftlerin birbirlerini daha yakından tanıması, birbirine uyumlanması, mutlu bir yuva kurabilmesi için fırsattır. Evlilikte karşılaşılacak güçlüklere önceden hazırlanmak bilinci her geçen gün artmaktadır.

Özellikle birbirinden farklı kültür ve etnik yapı, yaşam şekli, değer ve inançlara sahip kişilerin birlikte sağlıklı, huzurlu, mutlu ve hoşgörü içinde yaşayabilmelerinde evlilik öncesi danışmanlık mihenk taşıdır. Kişileri evliliğe hazırlar, kendilerine ve birlikte oldukları kişilere gerçekçi bir bakış açısı kazandırır. 

Evlilik müessesesinde hangi alanlarda sorun yaşayabilecekleri, iletişim stratejileri, sorun çözme becerileri, harcama, bütçe, ekonomik kaynaklar, çocuk sahibi olma, cinsel yaşam gibi ortak konular hakkında bilgilendirilirler. Amaç, evliliğe giden zorlu bir o kadar da tatlı yolda beraber yürüyebilme kapasitelerini arttırmaktır.

Evlilik öncesi danışmanlık hizmeti, aile planlamasını da kapsar. Deneyimsizlik, tabular gibi sebeplerle kulaktan dolma bilgilerle yaşanacak “kazaların” önüne geçilir. Cinsel sağlık, üreme sağlığı, bulaşıcı hastalıklar konusunda bilinçlenmek eşlerin her konuyu karşılıklı konuşabilmesinde de rahatlatıcı etkiye sahip olur.

Bütün bu bilgiler ışığında, evlenmeden önce yardım ve destek almanın aileyi güçlendiren, eğiten ve geliştiren yönü tartışmasız gerçektir. 

Evlilik öncesi danışmanlık sadece eğitici ve geliştirici değil aynı zamanda önleyici bir nitelik taşır. Hazırlıksız yakalanmak kavramını ortadan kaldırır, evlilik yolunda olan kişilerin kafasındaki evlilik profiliyle gerçekler arasındaki makası daraltır.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu