Bireysel Danışmanlık

Bireysel Danışmanlık

Hayat inişli çıkışlı, içinde mutluluğun da acının da olduğu; bazen dayanılmaz bazense sürpriz ve fırsatlarla dolu yolculuktur. Hepimiz belirli bir çevrenin içine doğar, seçmediğimiz insanlarla yaşarız. Zaman zaman kaygılar içinde boğulur, var oluş sancılarıyla kıvranır, anlaşılmadığımızı hisseder, değersizlik ve yetersizlik hisleriyle baş etmeye çalışırız. Hiçbir şeyin değişmeyeceğini, düzelmeyeceğini hissettiğimizde ihtiyacımız olan bireysel danışmanlıktır.

 

Bireysel danışmanlık hizmeti, problemlere konuşarak çözüm bulmaya yönelik, kişinin içinde var olan yeteneklerini çıkarmasını sağlayan, özgüven kazandıran, çıkmaz sandığı sokaklara yeni girişler ekleyen bir hizmettir. Unutulan sorun çözme becerilerini tekrar hatırlatarak, kişinin kendine güvenini tazelemesini, sorunlarını çözebilmesini sağlar. Hayatın her alanında, her daim, karşılaşabilecek zorluklara karşı kişiyi güçlendirir.

 

Herkesin , yaşadığı hayatıyla ilgili  yargılanmadan, yanlış anlaşılacağından korkmadan dinlenilmeye ihtiyacı vardır. Bireysel danışmanlık tam da bu noktada devreye girerek etik kuralları ve gizlilik kurallarını ihlal etmeden kişileri daha sağlıklı, verimli, üretken ve tatminkar bir hale dönüştürmeyi amaçlar. 

Potansiyellerinin farkında olması, geçmiş yaşam deneyimlerinden sonuç ve ders çıkarması, onları anlamlandırması, özgür iradesiyle seçim yapabilmesi ve tercih hakkını kullanabilmesi konusunda destek verir. Kişi bakış açısını değiştirdikçe, hayatının nasıl değiştiğini ve kontrolün kendi elinde olduğunu deneyimler. Korkularından kurtulur, duygularını ifade eder. Kendini sevmeyi, davranışlarını anlamlandırmayı, rahatlamayı, bırakmayı, kendisine de şefkat gösterebilmeyi öğrenir.

 

Hayatın içinde karşılaşılan durumlara verilen tepkiler, aslında, geçmiş yaşam deneyimlerimizden gelen, tecrübelerimizle yoğurduğumuz, kişilik yapılarımızla birleşen bilinçdışı tepkilerdir. Beynimiz doğduğumuz andan itibaren bir fotoğraf makinesi gibi, her anımızı saklar, biriktirir. Bunun yanında olaylara bakış açımız çarpıtılmış düşüncelerden, varsayımlardan, yanlış inançlardan kaynaklı farklılaşabilir. 

Böyle durumlarda sağlıklı karar vermek zorlaşır, kararlarımızı otomatik düşünceler belirler. Zihnimizde duyusal, bilişsel ya da davranışsal birtakım değişiklikler olduğunu fark eder ancak anlam veremeyiz. Böyle bir durumda ihtiyaç duyduğumuz şey psikolojik danışma, destek ya da rehberliktir. Bireysel danışman hayata veya kendimize dair çarpıtmaları su yüzüne çıkararak, zihnin nefes almasını sağlar. Rahatlama ve gevşeme egzersizleriyle anda kalmayı sağlayarak şimdi ve burada hissedileni açığa çıkarır. Herkesin hayatının en az  bir döneminde danışmanlığa gereksinimi olabilir. Danışman, teşhis, tanı koymaz, tedavi etmez. Gerekli gördüğü durumlarda uzman psikolog ya da psikiyatr yönlendirmesini yapar.